Christine og Lars Henrik gleder seg til å flytte sammen i Helgerudkvartalet som skimtes i snøværet bak dem.

Leiligheten i Helgerudkvartalet ropte på oss.

Om to måneder overtar de nøklene til sin første felleseide bolig. Vi har møtt Christine Conradi Cescato (f.1974) og Lars Henrik Larsson (f.1968) på Kanel steinovnsbakeri.

Lars Henrik har bodd i Bærum siden midten av 90-tallet. Han har bodd på Fossum terrasse, rett ved marka. Christine er vokst opp i Bærum og har bodd på Hosle «hele livet». Til sammen har de fire barn i alderen 16 til 19 år. De har vært kjærester i over 10 år, men har aldri bodd sammen. Før nå. Nå har de solgt hver sine bolig og leier en leilighet på Kjørbokollen og gleder seg som unger til  21 mars. Da får de nøklene til en splitter ny leilighet i 13. etasje i Helgerudkvartalet med ellevill utsikt.

Hvilke forventninger har dere til et nytt felles hjem i Sandvika?

– Det jeg gleder meg mest til er å bli ordentlige samboere, forteller Christine. Og at vi flytter inn i en leilighet som ropte på oss, fortsetter Lars Henrik.

Hvilket forhold har dere til Sandvika?

–Vi har vokst opp med Sandvika og gleder oss over alt det som nå skjer i byen.  Vi har vært mye i Sandvika. Handlet i Helgerudgården, og på Løkketangen, gikk ut på Dansetanken og de andre utestedene.

Sandvika ligger helt fantastisk til og vi vil bo midt i smørøyet, fortsetter Lars Henrik.  Jeg er egentlig ingen bygutt, og selv om Sandvika har urbane kvaliteter er det likevel landlig. Her finner vi roen. Her kan vi leve det enkle livet med tilgang til alt. Går vi tom for melk er det bare å ta heisen ned til Rema butikken. Snakk om frihetsfølelse. Vi ser for oss at dette blir vårt hjem hvor vi skal bo lenge og bli gamle i, legger Christine til.

– Vi bruker kysten mye, går og løper kyststien forbi Sjøholmen og videre til Høvikodden. Jeg løper også på innsiden av Engervannet og turveien videre oppover mot Bekkestua.  Og turveien på toppen av Løkkeåsen tror jeg ikke så mange vet om. Det er jo en perle.

Da barna var mindre brukte vi Kadettangen og Kalvøya mye. Og nå har vi fått båtplass på Lakseberget, det blir stas å gå ned og ta båten ut på fjorden. Vi har vært med på Byfesten og opplevd Kulturnatt Elvelangs. Det er fantastisk med alle kulturarrangementene. Det er viktig for at folk skal bruke byen. –Datteren min er russ i år og var nylig på russekro på Folkebadet.  De er skikkelig flinke til å lage aktiviteter, fortsetter Christine.

Fortell om kjøpsprosessen, hvordan startet den?

–  Vi har lenge hatt lyst til å flytte sammen, men ønsket at barna skulle bli større og på vei ut av redet. Vi hadde familieråd og alle seks ble veldig gira. Vi tok kontakt med Andenæs om Helgerudkvartalet, men det var ingen aktuelle leiligheter igjen. Alt var solgt. Men plutselig dukket det opp en i riktig størrelse, i 13. etasje. Vi fikk lov til å gjøre alle de tilpasningene vi hadde lyst til. Bl.a. ville vi at barna skulle få hvert sitt soverom når de kommer på besøk.  Da kjøpet var i boks valgte vi å selge våre egne boliger og leier nå en leilighet på Kjørbo der vi er blitt samboere.

Hva er det beste med leiligheten?

– Utsikten over sjøen fra 13. etasje blir jo spektakulær, forteller Lars Henrik. Det var viktig med to bad og at vi får plass til alle barna. Og at det er en seriøs utbygger var viktig.  Det virker som det er mange gjennomtenkte detaljer; innglasset veranda, høy kvalitet på detaljer og mulighet til tilpasninger, fortsetter Christine. – Vi må også berømme Bærum kommune som har laget fantastiske planer for gater og byrom i sentrum. De har lagt opp til høy kvalitet på bygulvet, møblering, belysning og beplantning.

Både leilighetene og takterrassen i Helgerudkvartalet får luftig utsikt. Illustrasjon, avvik kan forekomme.

Hva er dere mest spent på før innflytting?

– Det blir spennende å se leiligheten vi har kjøpt i virkeligheten. Er den så bra som den er beskrevet. Og for meg som kommer fra hus er jeg spent på å få naboer tett på. Hvor mye kommer vi til å høre? Vi er nysgjerrig på bomiljøet, alle naboene. Vi var på et beboermøte og så at det er en spennende miks av mennesker som har kjøpt. Både yngre og eldre. Så er vi spent på takhagen og takterrassen. Hvor mye vil vi bruke det. Parkeringsplasser kan bli en utfordring. Er det nok plasser til alle besøkende som kommer med bil til Sandvika? Vi håper på sikt at E18 forsvinner, da blir det virkelig en skikkelig flott by, avslutter Christine og Lars Henrik.

Del

Les flere saker om byutvikling

Hvor lang tid tar det å utvikle en by?

Leiligheten i Helgerudkvartalet ropte på oss.

Julehilsen fra Sandvika by

Toothfairy House – et kreativt kraftsenter midt i Sandvika.

Sandvika lyser opp i vintermørket – takket være lokalt engasjement

NTNU etablerer seg i Sandvika